Zvířecí kousnutí
První pomoc
Rány ze kousnutí zvířete mohou způsobit vážnou infekci způsobenou bakteriemi v ústech zvířete. Rychlá a účinná reakce zabraňuje poškození komplikovat.
V mnoha případech je možné se vyhnout nepříjemným situacím, pokud se získají preventivní chování. Děti by se měly učit, aby se nedotýkaly divokých nebo toulavých zvířat a neměly by rušit jiná zvířata, i když jsou domácími mazlíčky rodiny nebo přátel, protože nikdy nevíte, jak budou jednat, když budou vyprovokována.
Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.
Zvířecí kousnutí
Seznam článků O ›› Zvířecí kousnutí
- Kousnutí zvířat: důsledky
- Druhy zvířecího kousnutí
- Příznaky a příznaky kousnutí zvířete
- Co dělat v případě kousnutí zvířete
- Co dělat v případě kousnutí zvířete
Kousnutí zvířat: důsledky
Rány způsobené kousnutím zvířete jsou celkem běžné, včetně škrábanců nebo kousnutí. Ačkoli většinu času způsobují psy, zranění kousnutím mohou způsobit i jiná zvířata, jako jsou kočky, netopýři a hlodavci .
Velkým problémem s tímto typem zranění není tolik zranění, které způsobí, ale vážné infekce, které mohou způsobit. Ústa zvířat jsou plná bakterií, které jsou neškodné v ústním prostředí, ale když jsou přenášeny slinami na otevřenou ránu, výsledkem je infekce, která, pokud nebude rychle léčena, by se mohla rozšířit a vést ke komplikacím.
Mezi těmito zvířaty se zdají být kočky ty, které obsahují nejvíce bakterií ve slinách, ale kvůli jejich druhům zubů nezpůsobují tolik poškození tkáně jako kousnutí psem. Rovněž je třeba brát v úvahu lidské kousnutí, protože lidské ústa také obsahují celou řadu bakterií a mohou být dokonce škodlivější než zvíře. Mezi těmito škodlivými činiteli hraje vzteklina důležitou roli - virus přítomný ve slinách některých infikovaných savců, který, pokud nebude léčen okamžitě, může způsobit oběti vážné poškození nebo dokonce smrt.
Rychlá a účinná první reakce je proto nezbytná k zabránění vážnějšího poškození. Dále vás naučíme, jak identifikovat různé druhy kousnutí způsobené zvířetem, jejich nejcharakterističtější příznaky a jak nejprve jednat, pokud jste svědky této situace, která pomůže zraněné osobě.
Druhy zvířecího kousnutí
Rána nebo zranění, ke kterému dojde v důsledku kousnutí, bude v zásadě záviset na zvířeti, které ji způsobilo, ale také záleží na tom, jak kousnutí bylo, na síle, kterou zvíře kouslo, a také na části těla kousnutí. oběť, která byla zasažena. Závažnost závisí také na tom, zda je obětí zvířecího kousnutí dítě, starší osoba nebo dospělý.
Mezi savčí kousnutí jsou obecně klasifikovány takto:
- Mírná nebo povrchní rána: jsou to ta, která nepronikají do vnitřních vrstev kůže, ale vnější vrstva se stěží zlomí a zůstávají na povrchu. Neexistuje žádné nebezpečí přenosu viru a léze bude vypadat zarudlá a při kontaktu nebude příliš bolestivá. Tento typ zranění je velmi častý u lidí, kteří mají domácí zvířata, protože se nejedná o úmyslný útok zvířete.
- Hluboká rána: když kousnutí způsobí zlomení kůže a získá určitou hloubku, jako je píchnutí z kel. Krvácení a riziko infekce.
- Slza: kousnutí, které odstraní část kůže a odhalí hlubokou tkáň, a jsou vidět svaly a kosti. Jsou velmi nápadné a krvavé, s vysokým rizikem infekce a obtížemi v hojení.
Tyto hadí kousnutí nebo zmije mají jiné vlastnosti: jsou pozorovány dvě krvácení otvory, někdy jen jeden. Vzdálenost mezi otvory dává představu o hloubce, kterou jed dosáhl, jedná-li se o jedovatý druh. Mějte na paměti, že hadi v přírodě obvykle utíkají před člověkem; zaútočí, pouze pokud jsou narušeni nebo se cítí ohroženi.
Jak již bylo zmíněno, závažnost rány je také určena vlastnostmi a věkem postižené osoby:
- Děti: Dětská kůže a tkáně jsou měkčí než dospělí; kousnutí, které by nezpůsobilo vážnou škodu dospělému, by nezpůsobilo dítě vážnému a hlubokému zranění.
- Starší: něco podobného se stane se staršími lidmi. Jejich kůže je křehčí a snadno se zlomí. Kromě toho je váš imunitní systém obvykle snížen, stejně jako jeho hojivá kapacita, takže zde bude zvýšené riziko infekcí a také mnoho obtíží při regeneraci poškozených tkání.
- Lidé se zdravotním stavem: existují choroby, které komplikují hojení i jednoduché rány. Například cukrovka ovlivňuje cévní systém, což ztěžuje vytvoření nové tkáně a ochranu rány.
Jiné nemoci nebo léčby také způsobují, že v těle je méně protilátek, které bojují proti infekcím, a proto jsou oběti náchylnější k nim.
Příznaky a příznaky kousnutí zvířete
Příznaky a příznaky způsobené kousnutím zvířete se budou lišit v závislosti na typu kousnutí a zvířeti, které je způsobilo. Bolest z drobného zranění odezní během několika hodin, zatímco jiné kousnutí způsobí tolik poškození tkáně, že léčení trvá týdny a infekce se obtížně kontrolují.
Pokud je zvíře jedovaté, inokuluje toxiny, které způsobují nežádoucí účinky v těle:
- Velmi silná bolest, která se objeví během několika minut po výskytu záběru, a zvětšuje se až do okamžiku, kdy začne postupně klesat.
- Hadi zanechávají dvě díry, které z důvodu jedu ztmavly. Léze začne bobtnat po 15 minutách, stává se citlivou na dotek a zvyšuje se místní teplota.
- Jed může způsobit bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvracení, dušnost a zrychlený srdeční tep. Tyto příznaky musí být pozorně sledovány; Pokud má osoba neurologickou angažovanost krátce po požití, může to být akutní reakce a šok.
Savčí kousnutí (psi, kočky, mývalové, netopýři ...) zanechávají další náznaky, protože nenasytí žádný druh jedu. Závažnost je určena velikostí a typem zranění a přítomností infekcí.
- Pokud je to vážná, otevřená, krvácející rána s nepravidelnými okraji, je s největší pravděpodobností infikována orálními bakteriemi a mělo by se předpokládat vzteklina nebo dokonce tetanus .
- Tato oblast je velmi bolestivá a je velmi citlivá na dotek.
- Kůže je zbarvená, bledá ztrátou krve.
- Srdeční frekvence se zvyšuje, zatímco krevní tlak klesá. To způsobuje příznaky jako závratě, nevolnost a celkovou slabost.
- Když se rána nakazí, objeví se příznaky podobné příznakům chřipky: celkové nepohodlí, horečka, závratě ... okolí rány je červené a bolestivé, léze představuje charakteristický zápach a odteče tekutinu a hnis.
Co dělat v případě kousnutí zvířete
Zpočátku jsou první pomoci v případě kousnutí zvířete zásadně zaměřeny na zabránění vstupu infekčních prvků do těla, ať už jde o toxiny nebo orální bakterie . Hlavním cílem je udržovat ránu co nejčistší, dokud se na osobu nedostanou zdravotníci, a v případě jedovatých kousnutí zabránit nebo zpomalit šíření toxinů v těle.
- Před manipulací s ranou si umyjte ruce mýdlem a vodou a pokud možno použijte latexové nebo podobné rukavice.
- Pokud se kousnutí moc neváží, omyjte oblast velkým množstvím mýdla a vody. Je to bolestivý proces, ale zaručuje odstranění velké části bakterií.
- Pokud skus těžce krvácí, bude cílem zastavit krvácení, stlačit ránu čistým hadříkem nebo oděvem, dokud se krvácení nezastaví, a poté začít léčit.
- Po zastavení možných krvácení a očištění rány je vhodné použít antiseptické masti. Zranění by mělo být pokryto sterilními obvazy, gázou nebo bavlněnými obvazy a mělo by jít na pohotovostní službu, která by se snažila poskytnout co nejpřesnější údaje a vysvětlit typ zvířete, které ho kouslo.
- Pokud je sousto na obličeji, krku nebo rukou, je třeba rychle zavolat pohotovostní službu, protože jsou citlivějšími oblastmi a vyžadují co nejrychlejší specializovanou pozornost.
- Pokud skus silně krvácí a není možné zastavit krvácení pomocí metod první pomoci, zavolejte pohotovostní službu.
- Pokud existuje podezření, že zvíře, které vás pokouslo, může být nakažené vzteklinou, rychle vyhledejte pohotovost.
- V případě jedovatého hadího kousnutí zavolejte pohotovostní službu a uveďte přesné údaje o tom, jaké zvíře bylo. Oběť by si měla lehnout a pohybovat se co nejméně, aby se jedu prodloužil oběhový systém. Na sousto aplikujte lokální nachlazení a zůstaňte u oběti a sledujte další příznaky.
Co dělat v případě kousnutí zvířete
Před ošetřováním oběti je vhodné přistoupit k situaci, přičemž je třeba vzít v úvahu opatření, která by se neměla provádět v případě kousnutí zvířete a která by mohla poškodit poškozeného nebo osobu pomáhající:
- Neměl by se pokoušet vysát jed z hadů. Není zcela efektivní a může poškodit pomocníka.
- Nenechávejte oběť kdykoli, vždy sledujte její stav a zůstaňte vedle sebe a poskytujte bezpečnost a podporu.
- Nepoužívejte antidota, pokud nebyla dříve předepsána lékařem.
- Pokud je u zvířete pozorováno zvláštní chování, nepřibližujte se k němu, protože by mohlo mít vzteklinu. Je třeba povolat orgány, aby se o zvíře postaraly.
- Neaplikujte turnikety na končetiny, protože ačkoli by to zpomalilo šíření jedu, mohlo by to způsobit více škody než výhod.
- Nečekejte příliš dlouho na to, abyste v případě sousto vyrazili na pohotovost. Včasné ošetření se vyhýbá mnoha komplikacím.
V mnoha případech je možné se vyhnout nepříjemným situacím, pokud se získají preventivní chování. Děti by se měly učit, aby se nedotýkaly divokých nebo toulavých zvířat a neměly by rušit jiná zvířata, i když jsou domácími mazlíčky rodiny nebo přátel, protože nikdy nevíte, jak budou jednat, když budou vyprovokována.
Související obsah pro kategorii ›› První pomoc
První pomoc
Kousnutí hmyzem, úžeh, pořezání a poranění, popáleniny ... Kde je tělo, existuje nebezpečí, proto vám nabízíme tipy a domácí léky, které vám pomohou dostat se z cesty, dokud nedostanete pomoc profesionála.
Aktualizováno: 1. srpna 2020
Napsal redakční tým: WebMD - Health SolutionsInformace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.