Alergická reakce na léky
Alergická reakce na léky
Všechny léky mohou vyvolat alergické reakce různé intenzity. Rozpoznání vašich příznaků a znalost způsobu, jak jednat, pomáhá předcházet závažným komplikacím, jako je anafylaktický šok.
Seznam článků o ›› alergické reakci na léky
- Příčiny alergické reakce na léky
- Příznaky a příznaky alergie na léky
- Příznaky a příznaky anafylaxe
- Co dělat v případě alergické reakce na lék
- Co dělat v případě alergické reakce na lék
Příčiny alergické reakce na léky
Existuje mnoho látek, které mohou při kontaktu s nimi vyvolat citlivé reakce. Alergie na léčivo je reakce, ke které dochází při užívání léku, který nefunguje s očekávanými účinky, a že se pokaždé, když je užita, i v malém množství, reakce opakuje.
Přestože jsou všechny léky vytvořeny za účelem hojení, mohou způsobovat nežádoucí účinky, od nepatrných projevů na kůži až po život ohrožující anafylaktické reakce.
Mnoho alergií spolu souvisí. U lidí, kteří jsou přecitlivělí na určité potraviny, je velmi pravděpodobné, že se u některých léků objeví také reakce. Proto je důležité mít aktualizovanou lékařskou dokumentaci, aby zdravotničtí pracovníci brali tato rizika v úvahu.
Příčiny alergické reakce na léky
Hlavní příčinou alergické reakce na léčivo je to, že tělo rozpoznává určité léčivo jako zvláštní, když s ním přichází do přímého kontaktu, a snaží se ho vyloučit z těla, což způsobuje alergické reakce, jejichž intenzita a závažnost bude do značné míry záviset typ léku a množství.
- Předávkování: i když osoba není alergická na lék, pokud je užívána v hojném množství, dochází k nepříznivým reakcím při pokusu o jeho odstranění z těla. Například užívání velkého množství sirupu proti kašli způsobí zvracení.
- Vedlejší účinky: někdy, i když léčivo funguje správně a plní svou hlavní funkci, může se stát, že stejná látka, která léčí, má škodlivé účinky na jiný systém těla. Například některé protizánětlivé látky dráždí sliznici žaludku a způsobují gastritidu.
- Hypersenzitivita: Toto je jméno dané skutečné alergické reakci, která vzniká proto, že buňky odpovědné za detekci škodlivých činitelů (viry, bakterie atd.) Rozpoznávají léčivo jako potenciálně škodlivou cizí látku a vyvolávají přehnanou reakci. Tato reakce má poměrně široký rozsah a lze najít mnoho různých projevů.
Příznaky a příznaky alergie na léky
Jak již bylo zmíněno, stejný lék u dvou alergických lidí může způsobit velmi odlišné reakce. Je to kvůli mechanismu reakce každé osoby a typu citlivosti, kterou mají. Je velmi důležité tyto signály včas detekovat a vědět, jak je spojit se spotřebou drog, aby se znovu nevyskytovaly.
V závislosti na oblasti, kde se objeví, se příznaky a symptomy alergie na léky budou lišit:
- Kožní projevy: když je na kůži pozorován výskyt kopřiv, váčků, kopřivky, ekzému nebo známek, jejichž původ není znám, měla by být vyvolána alergická reakce. Někdy jsou tyto signály bolestivé a dokonce vyvolávají pocit pálení. Mohou se objevit několik hodin po kontaktu s léčivem nebo trvat několik dní, než se projeví.
- Respirační projevy: Zánětlivá reakce se obvykle nezhoršuje, ale může mít vliv na dýchací systém a způsobit zánět průdušnice a plic. To znamená, že cesty jsou uzavřené a brání normálnímu dýchání. Jedná se o poplachový případ, který musí být vyřešen rychle, a pokud bude jednán správně, nemá výrazné následky.
- Neurologické projevy: stejně jako u plicní tkáně, i v nejreaktivnějších situacích je mozková tkáň ovlivněna a způsobuje příznaky, jako je závratě a závratě, což vede k vážnějším případům k kómě a smrti.
Příznaky a příznaky anafylaxe
Anafylaxe je závažná alergická reakce , která se vyskytuje na alergenní látky, která může být léčivo, chemická sloučenina, jed zvířat nebo rostlin, potraviny, a tak dále.
Tato reakce ovlivňuje více systémů a, pokud se s nimi nebude zacházet správně a rychle, může vést k nevratným situacím. Pokud anafylaxe ohrožuje život pacienta bezprostředně, použije se termín anafylaktický šok.
Příznaky anafylaktického šoku se obvykle objevují kolem deseti minut po vystavení alergenu se zvyšující se rychlostí; to znamená, že se postupně zhoršuje:
- Začíná vyrážkami a skvrnami na kůži ; obličej a jazyk bobtnat a je obtížné polykání. Osoba se cítí horké a svědivé ruce a nohy.
- Jak plyne čas, začnete mít problémy s dýcháním . Ozve se píšťalka a snaží se kašlat.
- Objevují se úzkost a neurologické příznaky : závratě, bolesti hlavy a nevolnost doprovázená zvracením a průjmem.
- Nejzávažnější stav je způsoben zvuky dechu (oběť nemůže mluvit ani dýchat), namodralým zbarvením rtů v důsledku nedostatku kyslíku, křečemi a záchvaty , srdečními projevy (palpitace, arytmie a hypotenze) a nakonec vstoupí do stavu jíst , pokud bude prodlouženo, povede k smrti.
Co dělat v případě alergické reakce na lék
První pomoc v případě alergické reakce na lék je určena závažností a stavem oběti. Pokud danou osobu neznáte a nezjistíte-li známky reakce, zeptejte se jí, zda nemá alergii nebo nehledejte identifikaci. Normálně mají lidé s vážnou alergií informace o tom, co mají a jak je léčit, a mohou s sebou nést léky.
Jak reagovat na mírnou až střední alergickou reakci na lék
- Zůstaňte s osobou a uklidněte ho, protože úzkost může situaci zhoršit.
- Identifikujte typ léku, který způsobil reakci. Balení má obvykle toxikologický informační telefon, na který se lze obrátit v případě reakce nebo předávkování.
- Pokud existují kožní příznaky, lze ke zmírnění aplikovat studené obklady.
- Jděte do zdravotního střediska; pokud jde o mírnou reakci, lékař doporučí alergické léky.
- Vždy sledujte postiženého kvůli dalším známkám a projevům. Pokud se zhorší, budete možná potřebovat neodkladnou lékařskou pomoc.
Jak postupovat v případě anafylaxe
- Nejprve požádejte o pohotovostní lékařskou pomoc.
- Zkontrolujte dýchací cesty a v případě potřeby proveďte kardiopulmonální resuscitaci.
- Zůstaňte s obětí, uklidněte se a ujišťujte ho.
- Zkontrolujte, zda s sebou nesete nouzové léky. Pomozte si ji vzít nebo si ji aplikovat. Pokud máte potíže s dýcháním a polykáním, je třeba se vyhnout perorálním lékům.
- Podnikněte kroky, abyste zabránili zhoršení stavu a zabránili anafylaktickému šoku:
- Položte oběť dolů ve vodorovné poloze s mírně zvednutými nohama.
- Zakryjte jej přikrývkami nebo oblečením, aby neztratil teplo.
- Pokud zvrací nebo se cítí naštvaná, zkuste ji udržet na boku.
Co dělat v případě alergické reakce na lék
V tomto případě je velmi důležité správně postupovat při péči o postiženou osobu, protože se jedná o velmi choulostivou situaci, ale rychle a efektivně lze zachránit život. Opatření, kterým je třeba se vyhnout v případě alergické reakce na lék, by měla být vždy zohledněna :
- Nikdy neopouštějte oběť; vždy zůstat s ní pozorovat její stav a poskytovat podporu.
- Pokud má oběť potíže s dýcháním, nedávejte si polštář pod hlavu.
- Nepředpokládejte, že nouzové léky budou fungovat. I když si ji vezmete, pokračujte s první pomocí.
- Nehýbejte se s obětí a vyhýbejte se chůzi nebo cvičení.
- Pokud máte potíže s dýcháním, nedávejte nic k jídlu ani pití.
Související obsah pro kategorii ›› První pomoc
První pomoc
Kousnutí hmyzem, úžeh, pořezání a poranění, popáleniny ... Kde je tělo, existuje nebezpečí, proto vám nabízíme tipy a domácí léky, které vám pomohou dostat se z cesty, dokud nedostanete pomoc profesionála.
Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.