První pomoc při dopravních nehodách


První pomoc při dopravních nehodách


Nejméně očekávaný den, kdy můžeme být svědky nebo být součástí dopravní nehody. Zůstat v klidu a znát řadu základních chování a akcí, které je třeba dodržovat, může zachránit životy zúčastněných.

Seznam článků o ›› První pomoc při dopravních nehodách

  1. Priority: chování PAS
  2. Jak pomoci obětem dopravní nehody
  3. Mobilizace dopravních nehod
  4. Co nedělat při dopravní nehodě

Priority: chování PAS






Zničené auto při dopravní nehodě
I když nejste zdravotníkem, vždy je možné udělat něco pro zraněného.

    Pomáhat zraněné osobě je morální povinnost, která existuje ve společnosti, jako kodex solidarity, díky kterému se o sebe lidské bytosti starají. První pomoc v případě nehody  jsou určeny k zachování života nehod obětí a zabránit zhoršení stavu oběti.
    Autonehoda je velmi choulostivá situace, ale ve které se může zapojit kdokoli, proto je velmi důležité znát řadu základních chování a akcí, které mohou v kterémkoli okamžiku zachránit něčí život. Jsou to jednoduché protokoly, vyrobené tak, aby každý věděl, jak je provádět, protože i když nejste zdravotníkem, vždy je možné něco udělat pro zraněného.

    Priority v případě nehody: chování PAS

    Při dopravní nehodě je velmi důležité stanovit pořadí priorit. Tento řád bude určen pozorováním situace i obětí. To se nazývá chování PAS.
    Chování PAS , což je zkratka  pro chránit, pohotovosti a pomáhat , vodítka tak, aby rychle a bezpečně chovat s jasnou představou o tom, co je třeba udělat:
    • Chránit: dopravní nehody

      Chránit

      Místo dopravní nehody je nebezpečné místo, zejména když nastanou určité podmínky, jako je tma, déšť, mlha atd. Pojem „chránit“ zahrnuje jak ochranu zraněné osoby, tak ochranu asistenta a místo nehody.
      • Sebeochrana : osoba, která pomáhá, musí před pokračováním zajistit, aby nedošlo k vážnému ohrožení života; například by bylo velmi riskantní dostat se do hořícího auta nebo v noci jezdit po dálnici. Během pomoci je vhodné používat reflexní vesty.
      • Ochrana místa : místo nehody bude označeno reflexními trojúhelníky a rozsvícením nouzových světel. Auto musí být zaparkováno na bezpečné straně vozovky. Je vhodné identifikovat možná rizika, jako jsou skvrny od benzínu na zemi, pokud existují nákladní vozidla s nebezpečným zbožím atd.
      • Ochrana oběti : Jakmile je místo chráněno, je sledován stav oběti. Poškozené vozidlo by nemělo být vyjmuto z vozidla, pokud to není jasně uvedeno (osoba může jít ven sama, neutrpěla škodu na zádech ...), stejně jako přilba by neměla být odstraněna z motoristy, pouze za podmínek naznačují to (například, že je nutné provádět kardiopulmonální resuscitace, nebo když se osoba může správně pohybovat). Obětem musí být zabráněno v pohybu, pomocníkem je ten, kdo zraněného doprovází vždy.
    • Upozornění: dopravní nehody

      Upozornění

      Úřady a pohotovostní služby musí být informovány. Telefon 112  je tísňového volání platné v celé Evropě (také Kolumbií a Guayaquil, Ekvádor), a 911 v Severní Americe a některých zemích Latinské Ameriky, jako je Argentina, Kostarika či Ekvádoru; Oba jsou přístupné z jakékoli kabiny nebo mobilního telefonu, a to i bez znalosti PIN. Oznámení musí být učiněno co nejrychleji a současně musí být učiněno správným způsobem. Na jedné straně je čas životně důležitý, protože šance na přežití vážných obětí snižují délku času a na druhé straně je nezbytné poskytnout správné a jasné údaje o tom, co se stalo a situace:
      • Počet obětí a všechny informace, které o nich mohou být poskytnuty.
      • Typ zúčastněných vozidel.
      • Umístění místa nehody.
      • Jakékoli další údaje, které jsou považovány za relevantní.
    • Reliéf: dopravní nehody

      Pomoc

      V tomto bodě se bude pozornost zaměřovat na pomoc obětem, a to podle kroků k lepšímu jednání, které podrobně rozebíráme v následující části.

    Jak postupovat v případě dopravní nehody:

    Níže vám ukážeme na videu, jak uvést do praxe všechny tyto tipy, abyste věděli,  jak postupovat v případě, že budete svědky dopravní nehody  a jak pomoci potenciálním obětem.

    Jak pomoci obětem dopravní nehody






    Jak pomoci obětem dopravní nehody
    Pro pomoc obětem dopravní nehody je důležité, abyste zůstali v klidu a soustředění.

      Při  dopravní nehodě  může být více obětí, proto prvním postupem bude posouzení stavu každého z nich a upřednostnění vážnějších.
      Je velmi důležité, aby osoba, která bude pomáhat, byla klidná a soustředěná. Nehoda vyvolá stav paniky a nervozity, ale při jednání nejlepší a nejúčinnější je soustředit svou mysl na to, co je nejdůležitější, což je pomoci obětem a co nejvíce jim pomoci.
      K určení stavu oběti dopravní nehody se provádějí dvě hodnocení:

      První hodnocení

      Skládá se z prvního pohledu a sleduje problémy, které mohou přímo ovlivnit život osoby, jako je stav vědomí a jejich dýchání:
      • Povědomí

        Vědomí

        Aby bylo možné posoudit, zda je oběť při vědomí, musí pomocník přistoupit k oběti a mluvit s ním nahlas nebo jemně zatřepat. Pokud budete mluvit, stěžovat si nebo provádět jakýkoli pohyb, budete považováni za vědomé, a proto vaše srdce a plíce nadále fungují, takže kontrola ostatních zraněných pokračuje.
      • Dýchání

        Dýchání

        Pokud je oběť v bezvědomí, bude vyhodnoceno dýchání (pozorování pohybu hrudníku, pocit a slyšení vzduchu, který vstupuje a vystupuje nosem nebo ústy). Pokud dýcháte, pokračujte s další osobou a pokud nedýcháte, pokračujte ve vyjmutí oběti z vozidla a začněte kardiopulmonální resuscitaci.

      Druhé hodnocení

      Jakmile se zjistí, že neexistují žádné oběti s bezprostředním životním rizikem, provede se druhé hodnocení za účelem řešení dalších zranění, která se mohou objevit, jako je krvácení, zlomeniny, popáleniny nebo šok:
      • Krvácení

        Hemoragie

        Pokud vidíte ránu se spoustou krve, měli byste si vzít co nejčistší oděvy, utěrky, ručníky nebo tkáně a vyvinout tlak na ránu. Pokud je to končetina, udržujte ji zvýšenou. Neodstraňujte oděv, s nímž je prováděno stlačování, pokud jsou namočeny, položte je na povrch a pokračujte v lisování.
      • Zlomeniny

        Zlomeniny

        Nepokládejte kost ani se nedotýkejte zlomeniny, počkejte, až se záchranné týmy ujmou. Jen imobilizujte končetinu a případně zakryjte ránu.
      • Popáleniny

        Popáleniny

        Naneste čistou vodu a pokud máte lékovku, namočte sterilní gázové polštářky do vody nebo solného roztoku a popáleniny zakryjte. Masti by neměly být aplikovány. Pokud je oběť při vědomí a nevyvolává zvracení, hydratujte postiženého malým množstvím vody.
      • ŠOKOVAT

        Šokovat

        Příznaky, jako je bledost, pocení, zvýšený srdeční rytmus, ale slabé pulzy a progresivní ztráta vědomí, budou pozorovány, aby se určilo, zda poškozený trpí šokem. V této situaci musí být oběť položena na záda a zvednuty spodní končetiny, pokud zvrací, položí ho na bok, nedává mu pití ani jídlo a nikdy jej nenechává na pokoji.

      Mobilizace dopravních nehod






      Mobilizace dopravních nehod

        Obecně by se oběti  dopravní nehody  neměly pohybovat. Mohou se však vyskytnout případy, kdy je stěhování osoby z vozidla životně důležité:
        • V případě požáru musí být oběť odstraněna z automobilu, ale ne dříve, než zkontroluje, zda to může pomocník udělat bezpečně.
        • Je-li nutné provést kardiopulmonální resuscitace, oběť musí být na podlaze lícem nahoru.
        Stejně tak mohou nastat okolnosti, za nichž je odůvodněná mobilizace poškozeného a jeho transport do nemocnice:
        • Když jste v izolaci, aniž byste byli schopni žádat o zdravotní pomoc nebo o ni dostávat.
        • Pokud je pomoc odložena o více než 30 minut a pacient představuje krvácení, které nelze kontrolovat, progresivní ztráta vědomí, zvracení krve ...
        Je-li ověřeno, že je nezbytné přemístit poškozeného, ​​je třeba zajistit, aby podmínky byly co nejvhodnější, pro které je třeba dodržovat následující kroky:
        • Mobilizace, pokud je to možné, musí být provedena mezi nejméně třemi lidmi.
        • Přeneste zraněného en bloc bez pohybu krku nebo zad.
        • Pro přepravu do nemocnice je výhodné použít dodávku, nákladní automobil nebo podobně.
        • Umístěte postiženého do správné polohy. Tato pozice bude záviset na typu zranění, které způsobíte.
        • Společník musí jít s obětí, ujistit ji a sledovat její stav.
        • Jděte přiměřenou rychlostí, abyste zabránili náhlým pohybům nebo přemístění oběti.

        Co nedělat při dopravní nehodě






        Co nedělat při dopravní nehodě
        V případě nehody je třeba nejprve ošetřit zraněné a dodržovat nezbytná bezpečnostní opatření.

          Stejně jako ve všech situacích i v případě dopravních nehod existují některé případy, ve kterých je třeba se vyhnout některým činnostem, protože nepřispívají ke zlepšení situace. Tyto pokyny k  tomu, co neudělat při dopravní nehodě,  by měly být vždy zohledněny, aby se vše vyvíjelo nejlepším možným způsobem as minimálním dopadem:
          • Nehýbejte oběťmi zevnitř vozidla, pokud nenastane jedna ze situací popsaných v předchozí části.
          • Nedávejte léky poškozeným, drogám nebo alkoholickým nápojům.
          • Neodstraňujte helmu  pro oběti motocyklových nehod.
          • Neopouštějte oběti a nenechávejte je na pokoji, musí být vždy kontrolovány až do příjezdu zdravotnického personálu.
          • Nenechávejte vozidlo, aniž byste na sebe nejprve použili bezpečnostní opatření (reflexní vestu, auto zaparkované mimo silnici a zapnutá nouzová světla).
          • Pokud jsou mimo vozidla oběti, nepohybujte krkem ani páteří.
          • Nepřestávejte krvácet z nosu, uší nebo úst.
          • Za prvé, nikdy neztratíte chlad.

          Související obsah pro kategorii ›› První pomoc

          SEZNAM OBSAHŮ
          Napsal redakční tým: WebMD - Health Solutions
          Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.