Šokovat
Šokovat
Seznam článků o ›› Shock
- Co je to šok
- Příznaky a příznaky šoku
- Co dělat v případě šoku
Co je to šok
Šok je stav, ve kterém vstupuje do těla, kdy nepřijímá dostatečný přívod krve do tkání, a proto nedosáhne potřebného kyslíku do orgánů, tak, aby se plnit své funkce. Výsledkem je selhání více orgánů .
Šok je závažný stav, v případě, že není poskytnuta urgentní léčba, může být poškození nenapravitelné a může dokonce vést ke smrti oběti. Pokud tedy zjistíme, že někdo trpí šokem, je nezbytné poskytnout první pomoc, abychom snížili riziko poškození životně důležitých orgánů.
Existují různé důvody, které mohou způsobit tento stav šoku, ale nejčastější jsou například masivní ztráta krve způsobená traumatem nebo těžkými popáleninami, mrznutí tkáně, alergické reakce a srdeční selhání, v konečném důsledku příčiny, které brání správnému distribuce kyslíku v těle.
Druhy šoků
Šok není nemoc, ale stav způsobený jiným důvodem. Typy šoků jsou klasifikovány podle původu problému:
- Kardiogenní šok - Takzvaný, když šok je srdečního původu, například při infarktu myokardu, srdce pumpuje krev správně do celého těla a mnoho orgánů může selhat.
- Hypovolemic Shock: Hypovolemia znamená „nízký objem tekutin“. K tomu dochází například při velkých krváceních, kde se ztrácí hodně krve, nebo při těžkých popáleninách, kde dochází také k významné ztrátě tekutin.
- Anafylaktický šok: způsobený těžkou alergickou reakcí, celé tělo reaguje na alergen a dušnost ztěžuje získání
Příznaky a příznaky šoku
I když mohou mít odlišný původ, jakmile se tělo dostane do šoku, existují obecné příznaky a symptomy, které ukazují, že počáteční problém se zhoršil a oběť skutečně šokovala.
- Hlavním znakem, který upozorňuje v šoku, je, že krevní tlak je velmi nízký, doprovázený velmi rychlým, ale slabým pulzem.
- Postižená osoba pociťuje úzkost a rozrušení a chvění.
- Přítomnost cyanózy, tj. Sliznice (rtů a dásní) a namodralých nehtů. Vyskytuje se v důsledku nízké dodávky kyslíku.
- Třásla se zimnicí. Kůže je vlhká a bledá, šedavě zbarvená a silně se potí.
- Pomalé, mělké dechy. Opačný případ může také nastat, rychlý a hluboký, což povede k hyperventilaci.
- Neurologické příznaky, jako je závratě, závratě, mdloby a dokonce i ztráta vědomí. Časté je také zvracení.
- Bolest na hrudi a potíže s dýcháním.
Co dělat v případě šoku
Ideální je vyřešit tento problém dříve, než se dostane do šoku , ale pokud se s obětí zachází, je již v tomto stavu, měla by být opatření první pomoci zaměřena na pomoc oběhovému systému, aby krev mohla proniknout do všech orgánů, aby okysličujte je, dokud nepřijde pokročilá lékařská pomoc. Rychlá akce může zachránit život postižené osoby. Proto bychom měli v případě šoku udělat toto:
- Nejprve musí být pohotovostní služby informovány a poskytovat přesné a stručné informace o oběti a její situaci.
- Pokud je osoba v bezvědomí, je vyšetřeno dýchání a krevní oběh a v případě potřeby jsou zahájeny kardiopulmonální resuscitační manévry.
- Vyšetřit oběť: posoudit, zda může mít zranění páteře, hlavy nebo krku, v tomto případě by se neměl pohybovat. Pokud jsou tato zranění vyloučena a osoba je při vědomí, pokračují v jejich uvádění do šokové polohy, tj. Lícem nahoru (bez zvednuté hlavy) a se zvednutými nohama přibližně 30 centimetrů. Tímto pomůžeme vrátit krev z končetin do srdce a mozku.
- Sledujte, zda má postižená osoba zranění nebo jiná zranění, protože může ztrácet krev, a v tomto případě bude nutné zastavit krvácení a podat odpovídající první pomoc.
- Osoba by měla být pohodlná, bez těsného oblečení, které by mohlo rušit, a udržovat v teple. Vhodné je přikrýt ho přikrývkou nebo oblečením.
- Posoudit svůj celkový stav každých pět minut v případě, že se zhorší.
- Poškozená osoba může zvracet nebo mít mnoho ústních sekretů, v tomto případě je hlava otočena na jednu stranu, samozřejmě, dokud není podezření na poranění páteře. V takovém případě musí být celé tělo otočeno jako celek. .
- Nepodávejte šokové nic k pití ani k jídlu.
- Je důležité, abyste se nevzdávali a netoulili sami, udržovali polohu šoku.
- Neváhejte zavolat pohotovostní službu nebo počkat, až se situace zhorší.
- Neopouštějte oběť, zůstaňte po boku a neustále posuzujte její stav, dokud nepřijdou záchranné služby.
Související obsah pro kategorii ›› První pomoc
První pomoc
Kousnutí hmyzem, úžeh, pořezání a poranění, popáleniny ... Kde je tělo, existuje nebezpečí, proto vám nabízíme tipy a domácí léky, které vám pomohou dostat se z cesty, dokud nedostanete pomoc profesionála.
Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.