Škrábance, škrábance a tržné rány
Škrábance, škrábance a tržné rány
Pády, rány nebo útok zvířat mohou způsobit poranění kůže, jako jsou škrábance, škrábance nebo rázy, jejichž závažnost závisí na jejich velikosti a hloubce. Vyvarujte se nakažení podle těchto tipů.
Seznam článků o ›› Škrábance, škrábance a tržné rány
- Co jsou škrábance, škrábance a tržné rány
- Známky a příznaky škrábanců, škrábanců a trhlin
- Co dělat v případě škrábání, poškrábání nebo tržné rány
Co jsou škrábance, škrábance a tržné rány
Scrapes, ara - Scratch, lacerations ... jsou různé typy kožních lézí a liší se v závažnosti v závislosti na jejich velikosti a hloubce. Pády a rány, které poškozují kůži, jsou velmi časté, a zejména u dětí je běžné vidět hojení ran na kolenou a loktech. Obecně platí, že tyto rány nejsou závažné, ale ačkoli se hojí samy od sebe, je vhodné vědět, co dělat a co neudělat, aby se podpořilo přirozené hojení.
Kůže je tvořena třemi různými vrstvami, epidermis , což je nejpovrchnější vrstva; na dermis , který navazuje na epidermis do hloubky, a ve kterém je krevní kapiláry oplývají; a podkoží , nejhlubší vrstva kůže, zodpovědná za ukládání tuků a udržování tělesné teploty. Čím větší je hloubka kožní léze, tím větší je její závažnost, ačkoliv také záleží na části těla, kde se vyskytuje, protože tloušťka každé vrstvy se mění, zatímco v dlaních rukou a na chodidlech jsou tkáně Musí být odolnější, protože jsou více exponované oblasti a náchylné k poranění, kůže víček je mnohem tenčí a jemnější.
Škrábance, trhliny a škrábance se vyznačují:
- Škrábance nebo škrábance : jedná se o povrchové rány způsobené třením a obvykle pouze odtrhávají povrchové vrstvy, i když jsou intenzivní, mohou dosáhnout hlubokých vrstev.
- Řezy nebo trhliny : Jedná se o zlomeniny v kůži, které jsou obvykle způsobeny ostrými nebo špičatými předměty. V závislosti na typu objektu a použité síle mohou být poměrně hluboké a dokonce ovlivnit svalovou a nervovou tkáň.
- A Ra - Scratch : tyto rány se vyznačují dlouhými a úzkými a na rozdíl od řezů nejsou příliš hluboké. Je však třeba postupovat opatrně, protože jsou náchylné k infekcím, zejména pokud byly způsobeny zvířetem.
Známky a příznaky škrábanců, škrábanců a trhlin
Přestože všichni víme, jak rozpoznat příznaky tohoto typu poranění, stojí za to si pamatovat příznaky a projevy způsobené škrábanci, škrábanci a trhlinami , zejména pokud nevíme, jak hluboká je rána a chceme zjistit její závažnost:
- Bolest a svědění : Bez ohledu na to, jak malé zranění budete vždy cítit bolest, protože v kůži nervové zakončení přetéká, že při poškození vysílá bolestivé signály. Bolest funguje jako ochranný mechanismus, abychom se vyhnuli dotyku nebo použití této oblasti a umožnili tak uzdravení.
- Krvácení : Krevní cévy oplývají dermis, takže zranění, které dosáhne této vrstvy, bude krvácet, někdy velmi skandálně.
- Otok nebo n : po několika minutách poranění je vidět, jak se hromadí krev a tekutina kolem, je to proto, že tělo detekovalo lézi a tekutina obsahuje složky nezbytné k zahájení hojení a regeneraci nové kůže.
- Rána může vyzařuje l jsem kapalných ros až CEO ; není třeba se obávat, je to součást procesu hojení.
- Odpojení kůže : obzvláště ve škrábancích jsou situace, kdy tření způsobuje oddělení části kůže.
- Pocit brnění v postižené končetině: k tomu dochází pouze v případě, že řez je velmi hluboký a přišel na nervy.
- Obtížnost v pohybu : buď kvůli bolesti, otoku, nebo proto, že byly ovlivněny svaly nebo šlachy.
Co dělat v případě škrábání, poškrábání nebo tržné rány
Povrchových ran, jako jsou odřeniny , škrábance nebo lacerací léčit spontánně. Tělo je na to vždy připraveno a náš imunitní systém bojuje s infekcemi denně, ale pomocí těchto jednoduchých opatření první pomoci můžete urychlit proces hojení a zabránit infekci zraněním:
- Před manipulací s jakoukoli ranou si musíte umýt ruce, první krok v prevenci infekcí.
- Nejlepší volbou, když to přijde k vyčištění rány je pro použití fr vodní í k a úder nebo n neutrální . Dávejte pozor, abyste na lézi neaplikovali mýdlo přímo, mělo by se umýt velkým množstvím vody a beze strachu. Obzvláště u škrábanců, kde by se mohly dostat nečistoty, písek nebo cizí prvky, je třeba naléhat, i když je to bolestivé.
- V případě, že krvácející léze sterilní gázou nebo čistým hadříkem vyvíjet tlak on nebo n asi 5 minut.
- Pokud škrábnutí pokrývá velkou plochu, je lepší použít gázu a obvazy, aby nedošlo k dalšímu kontaktu s vnějškem a infekci. Je velmi důležité udržovat obvaz suchý ; pokud zvlhne, bude muset být změněn.
- Pokud se jedná o hluboký řez a zjistíte, že tyto dva okraje nedrží pohromadě, možná budete potřebovat stehy . Jakmile je rána očištěna, bude na ni položena gáza a můžete klidně jít do zdravotnického centra.
- Existují antibakteriální masti, které udržují ránu v čistotě a zajišťují potřebnou vlhkost pro hojení pokožky. Mohou být použity ve spojení s gázou nebo obvazy pro zakrytí rány. Obvykle se udržuje po dobu 24 hodin a poté se znovu čistí a mění.
Co neudělat v případě škrábání, škrábání nebo trhání
Každá rána může způsobit komplikace, pokud se nejedná správně, takže:
- Nikdy neodstraňujte cizí předmět - ani se nezraněný do zranění, mohlo by to způsobit krvácení.
- Není třeba dýchat na otevřené ráně , protože ji vystavíme všem mikroorganismům.
- Neaplikujte obvazy, které by se mohly přilepit na ránu.
Přestože se jedná o drobná zranění, která lze léčit doma, existují situace, kdy je vyžadována zdravotní péče , například:
- Pokud rána nepřestane krvácet ani po 10 minutách stlačení.
- Pokud je řez hluboký a hrany nelze udržovat pohromadě.
- Pokud jste ztratili pohyblivost a citlivost v poškozené oblasti.
- Pokud jsou v ráně vloženy cizí předměty nebo pokud byla část odstraněna, ale je známo, že zůstávají.
- Pokud je rána přehlídky známky infekce se nebo N , jako zarudnutí, otok a zvýšení teploty, extrémní citlivosti nebo vypouštění hnisu.
- Pokud to bylo způsobeno divokým zvířetem nebo je známo, že je nevakcinováno.
- Pokud oběť nemá očkovací antitet na nica aktualizováno (posledních deset let).
Související obsah pro kategorii ›› První pomoc
První pomoc
Kousnutí hmyzem, úžeh, pořezání a poranění, popáleniny ... Kde je tělo, existuje nebezpečí, proto vám nabízíme tipy a domácí léky, které vám pomohou dostat se z cesty, dokud nedostanete pomoc profesionála.
Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.