Kardiopulmonální resuscitace


Kardiopulmonální resuscitace


Když někdo kolem nás utrpí nehodu, udušení se ztrátou vědomí nebo jakoukoli jinou událost, která je nechá dýchat nebo pulzovat, je důležité vědět, jak provést kardiopulmonální resuscitaci.

Seznam článků o ›› Kardiopulmonální resuscitaci

  1. Co je kardiopulmonální resuscitace
  2. Jak provádět kardiopulmonální resuscitaci

Co je kardiopulmonální resuscitace


Co je kardiopulmonální resuscitace
Kdokoli může praktikovat základní KPR, který se provádí během několika prvních minut po kardiorespirační zástavě.

    Kardiopulmonální resuscitace (CPR)  je řada technik nebo manévry zaměřené obnovit dýchání a krevní oběh do životně důležitých orgánů, v případech, kdy dojde k zástavě dechu najednou, a proto se zastaví srdce bije a postrádá puls. Existuje mnoho důvodů, proč může člověk zažít kardiorespirační zástavu (CRP), od infarktu myokardu nebo jiných srdečních, neurologických nebo plicních patologií až po utonutí, podchlazení nebo trauma.
    V každém případě, pokud svědci vědí, jak jednat správně a rychle, je možné zachránit život postižené osoby, protože podle Španělské rady kardiopulmonální resuscitace (CERCP), je-li zákrok proveden během prvních 3-4 minut po zástavě srdce šance na přežití postižené osoby se mohou zvýšit o více než 50%, takže pokud se procento lidí schopných provést KPR zvýší, v Evropě se každý rok zachrání 15 až 20% životů.
    Údaje CERCP také ukazují, že ve Španělsku se každoročně odhaduje 50 000 srdečních zástav - z toho 30 000 by mělo nastat mimo nemocniční zařízení - což by způsobilo 45 000 úmrtí ročně. Toto tělo také varuje, že za každou minutu je pacientova resuscitace zpožděna, jejich šance na přežití se událost sníží o 10%.

    Druhy kardiopulmonální resuscitace

    Existují dva typy kardiopulmonální resuscitace:
    • Základní CPR:  je to ta, kterou by měla znát celá populace a která bude vysvětlena níže. Může to být kdokoli a musí být provedeno během prvních minut po kardiorespirační zástavě.
    • Pokročilé CPR: To  provádí zdravotnický personál, vyžaduje efektivní použití lékařských nástrojů a farmakologie. Pouze vyškolení lidé jsou k tomu vyškoleni.
    Hlavní výstražné znamení je, když je ověřeno, že oběť je v bezvědomí, v tom okamžiku, kdy byste měli požádat o bližší pomoc, ale pamatujte, že čas zavolat na zdravotnické služby je ověřit nepřítomnost dýchání.



    Jak provádět kardiopulmonální resuscitaci


    Ventilace z úst do úst
    Aby byla kardiopulmonální resuscitace účinná, musíme následovat několik kroků v určitém pořadí.

      Nouzové situace, které vyžadují  základní podporu života,  jsou takové, ve kterých je postižená osoba v bezvědomí, a ověřili jsme, že nedýchá, jako je dušení se ztrátou vědomí, předávkování, nehoda ...
      Abychom mohli účinně provádět  kardiopulmonální resuscitaci ,  musíme provést několik  kroků ve specifickém pořadí. Pokud se to udělá správně, šance oběti na přežití dramaticky vzroste. Ze všech těchto důvodů by měl každý občan vědět, jak na to:

      1º) Ověřte stav oběti

      Prvním krokem je stimulace oběti ke kontrole, zda je v bezvědomí. Aby toho dosáhl, bude mu položen na záda a my mu můžeme dát pár úderů na ramena a promluvit si k uchu, aby zjistil, zda se pohybuje, otevírá oči nebo vydává zvuk, který naznačuje, že znovu nabývá vědomí. Pokud neodpoví, je možné, že je v kardiorespiračním zástavě, ale než to potvrdíme, měli bychom požádat o pomoc.

      2.) Požádejte o pomoc

      Osoba v bezvědomí je příčinou poplachu, takže se podíváme do okolí na někoho, kdo nám může pomoci. Pokud jsme na ulici, může to být křik nebo volání do domu. Oběť samozřejmě nesmí být nikdy opuštěna. Jakmile potvrdíme nepřítomnost dýchání, zavoláme zdravotnické služby.

      Kardiopulmonální resuscitace

      3º) Uvolněte dýchací cesty (manévr čela brady):

      Oběť během zastávky má všechny svaly uvolněné, což způsobí, že jazyk se opře a zakrývá průdušnici a zabraňuje vnikání nebo vystupování vzduchu. Třetím krokem je proto zajištění dýchacích cest, to znamená, že hrdlo je volné, aby vzduch mohl snadno vstupovat a vystupovat z plic. Za tímto účelem bude osoba držena jednou rukou na čele a druhou na bradě a hlava bude zcela posunuta dozadu, aby brada stoupala. Tímto manévrem dokážeme vyčistit hrdlo.

      4º) Hledejte dýchání (vidět, slyšet a cítit)

      Při manévrování čela brady musí zachránce přivést ucho blíže k ústům oběti. Tímto způsobem jsou zapojeny tři smysly (zrak, sluch a dotek) pro kontrolu, zda dýcháte:
      • Je pozorováno, zda se při dýchání zvedá a klesá hrudník oběti.
      • Posloucháte dechové zvuky, vzduch při vstupu a výstupu.
      • Teplo vzduchu je cítit, jak je vytlačováno ústy oběti.
      Není třeba kontrolovat puls, pokud je chyba v srdci, nebude mít tlukot srdce, a to bude příčinou absence dýchání. Pokud selhání bylo respirační a osoba nevěří, po několika minutách se puls zastaví. Pokud od začátku neexistují žádné dechy, budeme se chovat, jako by neexistoval ani tlukot srdce.

      5º) Volejte nouzové volání

      Proto, pokud je osoba v bezvědomí a bez dechu, měly by být automaticky zavolány tísňové služby (112) a situace jasně a jednoduše sdělena, s vysvětlením polohy, aby vás mohla snadno najít. To je okamžik, kdy skutečně začíná kardiopulmonální resuscitace: záchranář musí zahájit resuscitaci 30 vnějšími kompresemi hrudníku, po nichž následují dvě umělá ventilace.

      6º) Proveďte kompresi hrudníku

      Pro jejich provedení položíme ruce následujícím způsobem: dominantní ruka (levá nebo pravá) otevřená a druhá nahoře s prokládanými prsty a umístí se na hrudník přibližně mezi bradavky (uprostřed hrudníku) . Záchranář s lokty plně nataženými, pak v plné intenzitě a rychle položil svou plnou váhu na ruce.
      Pokud jsou komprese provedeny správně, malé množství kyslíku dosáhne mozku a srdce, což je dost na udržení těla až do zásahu zdravotnického týmu. Aby byly komprese účinné, musí splňovat určité požadavky:
      • Že frekvence je vyšší než 100 tepů za minutu.
      • Že hrudník oběti klesá mezi 4 a 5 centimetry.
      • Jakmile je komprese dokončena, musí být hrudník před dalším kompresí schopen opětně expandovat.
      • Nepřestávejte resuscitaci, ledaže se oběť zotaví, převezme zdravotní služby nebo pokud není záchranář (pokud je sám) zcela vyčerpaný a není možné, aby pokračoval.
      Po 30 stlačení hrudníku se podají dvě umělá ventilace. Je to vždy tento poměr: 30 kompresí - 2 ventilace, bez ohledu na resuscitátory. Pokud jsou více než jeden, je ideální střídat se.

      Kardiopulmonální resuscitace

      7º) Ventilace z úst do úst

      Umělým větráním se provádí manévrováním čela brady, aby se otevřely dýchací cesty, a zakrývá se nos tak, aby vzduch, který je vháněn, neunikl. Resuscitátor se normálně inspiruje a vloží ústa do oběti, přičemž ji pečlivě uzavře a vytlačí vzduch tak, aby dosáhl plic. Při větrání zjistěte, zda se hrudník oběti zvedne. Pokud hrudník zvětšuje, jsou insuflace účinné. Pro každých 30 kompresí hrudníku jsou provedeny dvě ventilace.

      Co dělat v CPR

      • Nepřerušujte tuto techniku. Doporučuje se, pokud je více než jeden resuscitátor, měnit je každé dvě minuty, aby se zabránilo únavě.
      • Nikdy neopouštějte oběť.
      • Oběť mohla zvracet nebo je pozorována špatná ústní hygiena. V těchto případech se pokračuje pouze v kompresi hrudníku, ačkoli je to možné, mělo by být prováděno větrání.
      • Pokud z úst do úst nepronikne veškerý vzduch (může se stát, že rty nejsou zcela utěsněné), nedělejte to znovu, pokračujte v rytmu 30 kompresí - 2 větrání.

      KPR u těhotných žen

      Těhotné ženy, kromě toho, že jsou vystaveny stejným rizikovým faktorům, které mohou v běžné populaci způsobit kardiorespirační zástavu, jako jsou například srdeční choroby nebo nehoda s udusením, mají některé těhotenství, jako je eklampsie, Hellpův syndrom, krvácení, plicní embolie nebo amniotická tekutinová embolie.
      Pokud těhotná žena podstoupí PCR, jsou kroky, které je třeba dodržovat při provádění kardiopulmonální resuscitace, popsány pro dospělé a provádějí kompresi hrudníku stejným způsobem, i když v jejím případě je vhodné vyloučit kompresi vena cava, pro kterou by bylo nutné provést manuální posun dělohy doleva nebo naklopení těhotné ženy o 15-30 stupňů doleva, i když to snižuje účinnost kompresí.

      KPR u kojenců a dětí

      Základní kardiopulmonální resuscitační techniky u kojenců (mladších než jeden rok) a dětí  jsou podobné technikám  dospělých, ale s určitými zvláštnostmi (podle údajů Španělské nadace srdce),  které shrnujeme níže :
      • Zkontrolujte, zda je dítě při vědomí, jemně ho povzbuzujte. Pokud reaguje na podněty, nesmí se pohybovat, s výjimkou případů, kdy je v nebezpečí. Vyhledejte pomoc a pravidelně ji přehodnocujte. 

      Kardiopulmonální resuscitace

      • Pokud neodpoví, volejte o pomoc nebo volejte 911, pokud existuje jiná osoba, která s ním může jednat, a pokud je to nutné, otevřete dýchací cesty dítěte provedením manévrování brady. Musíte se přiblížit a zkontrolovat, zda dýcháte, a pokud ano, dejte hlavu do neutrální polohy. Pokud ne, začněte větrání.
      • K ventilaci musíte vydechnout pětkrát a pozorovat, zda vaše hrudník stoupá. Pokud to činí méně než dvakrát, změňte polohu krku dítěte a, pokud stále nezvedá, podezřete na překážku dýchacích cest.
      • Dalším krokem je kontrola vitálních funkcí (kašel, zvuky nebo jakýkoli pohyb), a pokud jsou vidět, pokračujte v insuflacích, dokud se vaše dýchání nevrátí k normálu. 
      • Nejsou-li detekovány vitální známky, musí být zahájena srdeční masáž, pro kterou je nutné stlačit třetinu předního průměru hrudníku. Pokud existuje více než jeden resuscitátor, jeden z nich bude dýchat a druhý bude masírovat oběma palci a objímat hrudník. Směrnice jsou dvě ventilace každých 30 kompresí rychlostí 100-120 kompresí za minutu. Po minutě CPR musíte požádat o lékařskou pomoc (pokud tomu tak nebylo dříve) a pokračovat v manévrování až do příjezdu profesionálů.

      Kardiopulmonální resuscitace u kojenců

      U dětí starších než jeden rok jsou kroky identické, kromě toho, že srdeční masáž může být prováděna jednou rukou nebo dvěma rukama a že po minutě CPR může být umístěn poloautomatický defibrilátor, pokud je k dispozici, a pokračovat s CPR.

      Související obsah pro kategorii ›› První pomoc


      První pomoc 

      Kousnutí hmyzem, úžeh, pořezání a poranění, popáleniny ... Kde je tělo, existuje nebezpečí, proto vám nabízíme tipy a domácí léky, které vám pomohou dostat se z cesty, dokud nedostanete pomoc profesionála.

       
      Napsal redakční tým: WebMD - Health Solutions
      Informace zde poskytnuté by neměly být použity během lékařské pohotovosti nebo pro diagnostiku nebo léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Diagnóza a léčba všech zdravotních stavů by měla být konzultována s licencovaným lékařem.