Rakovina prsu je šok pro pacienta, a to nejen v době diagnózy, ale zůstává i po léčbě. „Ve fázi přežití se obaly točí kolem následků nemoci a strachu z opakování,“ vysvětluje Elisabeth Berzal, psycho-onkolog ve Španělské asociaci proti rakovině (AECC). „Přestože léčba rakoviny skončila, osoba trpící touto chorobou může mít i nadále emoční problémy vyplývající z prožívané zkušenosti. Není stanoven čas, kdy emoční potřeby spojené s procesem nemoci zmizí. Bude záležet na každém jednotlivci, jeho životních zkušenostech, strategiích a schopnostech čelit potížím, jejich společenskému a rodinnému kontextu… “, dodává.
Příznaky emočních problémů po rakovině prsu
Mezi nejčastější problémy, které mohou ovlivnit emocionální nebo psychickou pohodu přežívajícího rakoviny prsu, najdeme:
- Úzkost a deprese: „U žen, které přežily rakovinu prsu, je jednou z hlavních příčin vzniku úzkosti, smutku nebo beznaděje změny odvozené od prožívané zkušenosti nebo ze změn v obrazu těla nebo sexualitě,“ zdůrazňuje. Elisabeth Berzal. Kromě toho, i když během léčby jsou pacienti s rakovinou velmi zapojeni do lékařské péče, poté žijí s určitou úzkostí a nejistotou, že nevykonávají tolik kontrol.
- Strach z recidivy nebo demoklesový syndrom: „Přes čas se strach z recidivy přetrvává a je běžný u vysokého procenta pacientů s rakovinou, i když je častější v prvních měsících po ukončení léčby. „Říká psychoonkologa“ Pozůstalí žen s rakovinou prsu mohou zůstat ve stavu neustálé hypervigilance vůči svému zdraví, což může vyvolat pocity bezmoci, potřebu nadměrné kontroly a vysoké emoční tísně. K této úzkosti dochází také v týdnech před onkologickým vyšetřením nebo v případě relapsu blízké osoby. „Lékařské prohlídky obvykle zahrnují další období stresu.Tato situace „možného poplachu“ může vyvolat vysokou úroveň úzkosti při pocitu, že neexistuje způsob, jak se těmto možným zprávám vyhnout nebo se s nimi vypořádat. Tato úzkostná symptomatologie se obvykle projevuje ve formě nespavosti, obtížnosti při tvorbě plánů, apatie a vyšší úrovně smutku kvůli strachu, který cítí, “vysvětluje psychoonkologický lékař AECC.
- Špatné sebevědomí: „Léčba rakoviny prsu může mít vedlejší účinky, které ovlivňují obraz těla a kvalitu života lidí, kteří jej trpí. Na konci léčby mohou následky spojené s obrazem těla zůstat (například při radikální mastektomii bez rekonstrukce prsu). Tento aspekt nabývá zvláštní důležitosti, když se zabýváme tělními částmi, které se vztahují ke standardům ženské krásy, které ovlivňují jejich sebevědomí a sexualitu. “
Léčba psychologických následků u pacientů s prsou
Elisabeth Berzal dává následující tipy k překonání těchto situací:
- Převezměte odpovědnosti a úkoly, které lze řešit v závislosti na zdravotních podmínkách. Například, pokud máte lymfedém, měli byste vědět, že pohyblivost paže může být omezená.
- Postupné navrácení do zaměstnání.
- Naučte se být asertivní. Pokud se o tom nechcete bavit, není třeba se zabývat osobními otázkami. Musíte znát své vlastní potřeby a ukázat jim prostředí. Odpovězte například: „Opravdu si vážím vašeho zájmu. To jsou bolestivé okolnosti a nemám chuť mluvit v práci. “
- Využijte dostupné zdroje nebo sociální podporu. V případě potřeby můžete požádat o pomoc například od dobrovolnického týmu AECC.
- Vyhledejte psychologickou pozornost. AECC má více než 250 psycho-onkologů, kteří pomáhají. Lze si ji vyžádat na bezplatném tel. Čísle 900 100 036. Onkologické jednotky mají také psycho-onkology a psychiatry.
- Přijměte životně důležitý proces, kterým prošel. Překonání rakoviny zahrnuje fyzické a osobní změny. Je obvyklé, že po rakovině prsu lidé přehodnocují své životní projekty, způsob života, své osobní hodnoty ...