Diagnóza rakoviny

Rakovina

Jeden ze tří mužů a jedna ze čtyř žen vyvine rakovinu po celý svůj život. Existuje více než 200 různých typů nádorů, se zvláštními příčinami a vlastnostmi a různými příznaky, prognózou a léčbou. Znát opatření, jak tomu zabránit.

Diagnóza rakoviny

Výzkumník analyzující vzorky krve
  • Co je to rakovina
  • Příčiny rakoviny a rizikové faktory
  • Příznaky rakoviny
  • Rakovinové komplikace
  • Diagnóza rakoviny
  • Léčba rakoviny
  • Onkologická chirurgie
  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Hormonální terapie
  • Imunoterapie a biologické ošetření
  • Asociace pro podporu rakoviny
  • Prevence rakoviny
Aktualizováno: 3. února 2020
Pokud jde o rakovinu,  včasná detekce  může být synonymem pro záchranu životů. Jsou to základní testy, které jsou prováděny, a některé aspekty, které je třeba zvážit, aby bylo dosaženo  správné diagnózy případu rakoviny :

Anamnéza

Musí být vyčerpávající, podrobný a úplný. Musí být shromážděny všechny symptomy hlášené pacientem a jejich vlastnosti: nástup, časový průběh, spouštěcí faktory atd. Je nezbytné se zeptat na historii, zvyky a expozici toxinům, léčbu drogy, alergie, pracovní historii, historii rakoviny rodiny.

Fyzický průzkum

Umožňuje znát data o umístění nádoru, velikosti, konzistenci, okrajích, anatomických vztazích, mobilitě, zánětu, bolesti, ulceraci nebo krvácení, přítomnosti patologických uzlin a dopadu nádoru na celkový stav pacienta.

Histopatologická diagnostika

Jakýkoli maligní nádor lze považovat za takový, pouze pokud existuje definitivní histologická diagnóza. Z tohoto důvodu se před léčbou pacienta vyžaduje histologické potvrzení biopsií, aspirací jemnou jehlou vpichu pevných nebo cystických hmot nebo vyšetřením chirurgického vzorku.

Molekulární diagnostika

Jeho hlavním cílem je určit genetické abnormality spojené s mutacemi v DNA. Mezi jeho klinické přínosy patří: stanovení definitivní diagnózy a klasifikace nádorů s jedinečnými molekulárními změnami; možnost včasné detekce nádorových buněk; Prognostické informace a možnost výběru individualizované léčby, vyhýbání se zbytečné toxicitě. Příklad: u rakoviny prsu, kde je onkogen HER-2neu amplifikován v 15–20% případů, což propůjčuje horší prognózu, umožňuje jeho stanovení indikaci specifické léčby monoklonální protilátkou (trastuzumab).
Mutace v DNA

Endoskopické techniky

Jsou užitečné při diagnostice nádorů, které se usazují v zažívacím systému a v bronchiálním stromu. Trávicí endoskopie (horní a dolní) nám umožňují vidět charakteristiky nádoru a odebrat biopsie, jakož i fibrooptickou bronchoskopii ve vztahu k bronchiálnímu stromu. Hysteroskopie pro nádory endometria a cytoskopie pro nádory močového měchýře.

Diagnostické zobrazování

Různé existující zobrazovací metody se obvykle používají v kombinaci k diagnostice a posouzení rozsahu postižení nádorové léze (staging). Mezi ně patří: prostá radiologie, radiologie barya, ultrazvuk, počítačová tomografie (CT), nukleární magnetická rezonance (NMR) a techniky nukleární medicíny. <

Ultrazvuk

Tato neškodná technika se používá k zásadnímu posouzení břišních struktur: nádorů jater a žlučových cest. Endoskopický ultrazvuk je důležitý pro studium gastrointestinálních a pankreatických novotvarů, protože zkoumá různé vrstvy stěny zažívacího traktu. Jemné nasávání jehly (FNA) lze provádět pod ultrazvukovou kontrolou téměř ve všech orgánech.

Počítačová axiální tomografie (CAT)

CT hrudníku poskytuje vysoké rozlišení pro studium mediastinálních struktur a plicních oblastí: staging rakoviny plic, maligní mezoteliom, plicní metastázy z extrathorakálních nádorů, staging rakoviny jícnu. Abdominální CT je užitečné při studiu lokální, lymfatické a vzdálené invaze metastáz do ablastických neoplastických procesů; umožňuje odběr řízených biopsií. Je zvláště užitečný při hodnocení nádorů a retroperitoneálních lymfadenopatií, jakož i při studiu rozšíření pánevních nádorů. Kraniální CT je užitečný pro stanovení mozkových, primárních nebo metastatických lézí, ačkoli mozková MRI funguje lépe v lézích menších než 1 cm.
Test na diagnostiku rakoviny: skenování CAT

Nukleární magnetická rezonance (NMR)

Je to nejlepší diagnostická zobrazovací metoda pro stanovení, charakterizaci, stanovení a monitorování nádorů měkkých tkání a nádorů kostí. MRI je technika volby při diagnostice nádorů páteře a míchy.

Studia nukleární medicíny

K včasné detekci kostních metastáz lze provést testy, jako je scintigrafie kostí; scintigrafie pro diagnostiku nádorů feochromocytomu a nervových hřebenů; Gallium 67 skenuje lymfomy; Regionální izotopová lymfografie pro detekci sentinelové uzliny u melanomu a rakoviny prsu.

Funkční a metabolické vyšetření (PET-TAC)

Positron Emission Tomography (PET) je nová zobrazovací technika, která poskytuje funkční a metabolické informace. PET-CT kombinuje dvě různé zobrazovací techniky a současně poskytuje anatomické a funkční informace; Je užitečný při detekci maligních nádorů, v raných stádiích a při hodnocení reakce na léčbu.

Nádorové markery

Nádorové markery jsou látky, které mohou být detekovány ve vyšším než normálním množství v krvi nebo moči u pacientů s určitými typy rakoviny. Jsou produkovány samotným nádorem nebo tělem v reakci na přítomnost novotvaru nebo určitých benigních procesů. Samy o sobě nestačí k diagnostice rakoviny, protože mohou být zvýšeny při benigních nemocech, nejsou zvýšeny u všech lidí s rakovinou a obecně nejsou specifické pro jednu malignitu. Jeho hlavní úlohou je sledování reakce na léčbu a diagnostika podezření na relaps.
Nádorové markery
Nejčastějšími markery nádoru jsou:
  • Karcinoembryonální antigen (CEA):  stoupá u kolorektálního karcinomu a dalších, jako jsou plíce, žaludek, melanom, lymfom, prsa, rakovina pankreatu, děložní hrdlo, močový měchýř, ledviny, štítná žláza, játra a vaječníky.
  • Prostatický specifický antigen (PSA):  roste u rakoviny prostaty.
  • Alfafetoprotein (AFP):  v zárodečných nádorech, hepatokarcinom.
  • Lidský chorionický gonadotropin (B-HCG):  u nádorů zárodků, trofoblastického onemocnění, choriokarcinomu.
  • Neurospecifická enoláza (ENA):  stoupá u malobuněčného karcinomu plic, neuroblastomu.
  • CA 19.9:  při rakovině slinivky břišní, tlustého střeva, žaludku, žlučovodu.
  • CA 15.3:  u rakoviny prsu, vaječníků, plic a prostaty.
  • CA 125:  u vaječníků a jiných druhů rakoviny: děloha, slinivka břišní, játra, tlusté střevo, prsa, plíce, zažívací trakt.
  • B2 mikroglobulin:  mnohočetný myelom, non-Hodgkinovy ​​lymfomy.
 ⏪ Komplikace s rakovinou
Léčba rakoviny ⏩ 
Vytvořeno: 2. července 2010

Související obsah pro kategorii: Vše o rakovině (část 1) ››


Napsal redakční rada: WebMD - Health Solutions
Informace zde uvedené by neměly být používány během lékařské pohotovosti ani při diagnostice nebo léčbě jakéhokoli zdravotního stavu.
Diagnostický lékař by měl být konzultován pro diagnostiku a léčbu všech zdravotních stavů.